Autor: František Šrajer

Místo: Na Mohyle, Lhotice – Dobrá Voda, Mnichovo Hradiště, p.č. 495/1+623

Očekáváná cena: 1.000.000 Kč

Stav: nerealizovatelné (územní plán stavbu neumožňuje, jedná se o biokoridor)

Stručné shrnutí:

Instalace výhledny s pracovním názvem „Mohyledna“ v místě Na Mohyle, mezi Dobrou Vodou a Lhoticemi, vedle polní cesty vedoucí z lesa na kopci Horka směrem ke čtyřem lípám. Plochu, kde se v minulosti pořádalo pálení čarodějnic, je nutné základně upravit (vyklíčit přilehlé křoviny), urovnat podloží, zpevnit a zatravnit a následně na centrální betonový základ usadit kovovou konstrukci spirálového levotočivého schodiště s 360° výhledem a ~ 4metrovou výškou podesty. Výhledna je usazena uprostřed kruhového pravotočivého labyrintu vytvořeného z kamenů zapuštěných částečně v zemi (3D náhledy a skici k dispozici v přílohách). Opodál navazují terénní úpravy – zarovnání dolíku skrývkou z prostoru Mohyledny a vytvoření prostoru o průměru ~ 8 metrů se štěrkovým povrchem a do kruhu v zemi zapuštěnými kameny (průměr 5 metrů) pro „řízené“ pálení čarodějnic, popřípadě další volně kulturní akce pod širým nebem v rámci kalendářního roku.

Zdůvodnění návrhu:

  1. Téměř kruhový výhledy do krajiny – Ještědský hřeben, Ještěd, Drábské světničky, Valečov, kostel v Bosni, Chlum, vrch Baba, Kozlovka, Horka…
  2. Přibližně 20 metrů od místa výhledny je potvrzené středověké tvrziště (vedené NPÚ jako kulturní nemovitá památka)
  3. Zhruba ve stejné vzdálenosti jako tvrziště je od Mohyledny hrob vojína padlého v prusko-rakouské válce v roku 1866 a odkaz na údajné umístění dělostřelecké půl-baterie na Kozlovce.
  4. Poblíž je nově instalovaná lavička na 15. poledníku
  5. Vedle je na vyvýšenině u silnice pod čtyřmi lipami piknikový stůl a odpočinkové místo
  6. Historicky vedla po polní cestě červená turistická značka z Mnichova Hradiště na Valečov jako trasa Zlaté stezky Českého ráje (po instalaci lávky přes D10 předpokládáme, že dojde k obnovení této turistické trasy)
  7. Záchytný bod, místo pro procházky Hradišťáků od nádraží v Mnichově Hradišti přes alej a nově vzniklou lávku na Horku a dál přes les; lavičky, čarodějniště, Mohyledna, čtyři lípy
  8. Startovní místo vstupu do Českého ráje…

Detailní popis:

Konstrukce výhledny v kombinaci s labyrintem jako hlavními prvky návrhu je hlavní myšlenkou, koncept počítá s kultivací prostoru a měl by (mohl by) umožnit zastavení kolemjdoucím, turistům, návštěvníkům i místním. Ti by se mohli rozhlédnout v krásném místě po okolních přírodních úkazech, památkách, představit si události v místě na přilehlých středověkých tvrzištích z 13.-15. století v Dobré Vodě, představit si pohyb vojsk v prusko-rakouské válce roku 1866 i najít odkaz na hrobě vojína Sarbase.

Vedle přilehlé řízené páleniště by mělo sloužit jako limitovaný, omezený prostor nejen pro pálení čarodějnic, ale třeba i jako (opět řízeným způsobem) využívané místo venkovních setkávání, opékání čehokoliv, místo hudebních a meditačních akcí v přírodě…

Jak hlavní návrh Mohyledny, tak čarodějniště, lze rozdělit projektově, modulově, nákladově v čase dle potřeby a rozpočtu na menší části, a ty realizovat postupně.

Myšlenkou návrhu je otevřít prostor pro diskusi nad využitím zmiňovaného prostoru. Forma výhledny, nízké vyhlídky, a kruhového labyrintu se mi (nám) zdála jako decentní, kultivovaný zásah do prostoru.

Náklady na realizaci Mohyledny a kultivaci terénu v okolí byly diskutovány na společných setkáních s následujícími odborníky: Pavel Svatuška za terénní práce, Pavel Ševců za situační výkresy a připomínky k designu výhledny, Jan Füši jako zástupce místní části Dobrá Voda a nejen historický nadšenec, Matěj F. Šrajer, student FF UHK za vytvoření podkladů a seskupení historických informací k místu a jeho okolí. Další detaily je možné dodat následně na vyžádání.

Odhadované náklady:

Cca 1.000.000 Kč.

Tabulka přiložených nákladů vychází z odborných odhadů a cen vstupních materiálů – nikoli z detailních kalkulací nebo nabídek dodavatelů. Pro Mohylednu ani terénní úpravy nebyly použity detailní (konstrukční) výkresy, pouze skicy a náčrty ze 3D modelů (taktéž v příloze).

1 komentář

Profilový obrázek

Ivka · 16. 4. 2024 v 11:57

Jde o finančně nejnáročnější projekt ale asi jediný co má opravdu hlavu a patu. Široké využití nejen pro místní (Hradišťáky), ale i pro turisty z jiných koutů republiky. Také zajímavé místo pro všechny věkové kategorie
jako + jsou další zmiňované zajímavosti a výhled do okolí je dehberoucí.
Projekt je také hezky propracovaný.
Jediné mínus bych zmínila , že budou třeba častější kontroly M. policie a zajistit odvoz odpadů…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *