Autor: Zuzana Tomášová

Místo: Dětské hřiště ve Hřbitovní ulici

Očekáváná cena: 500 000 Kč

Stav: realizovatelné

Rozhovor se Zuzanou: https://mnichovohradistsko.cz/zuzana-tomasova-boulder-v-lidicke-ulici

Stručné shrnutí:

Stavba venkovní lezecké stěny (boulderu), úprava terénu – vytvoření dopadové plochy.

Zdůvodnění návrhu:

Lezení po umělých stěnách je stále více populární. Lezení je přirozený pohyb, ke kterému má člověk tendenci již od narození. Pohyb po lezecké stěně zatěžuje a procvičuje všechny svalové skupiny, je užitečný pro ovládání celého těla a nutí děti přemýšlet, hledat optimální polohy a rovnováhu.
V Mnichově Hradišti chybí místo, kde by bylo dostupné volné lezení po lezecké stěně. Lezecká stěna (tzv. boulder) jako herní prvek je bezpečnou alternativou větší umělé lezecké stěny. Je nižší a nenáročný na vybavení a zkušenosti, takže ho může využívat široká veřejnost (děti různých věkových skupin i jejich rodiče).
Zároveň by umístění lezecké stěny přineslo vyžití starším dětem (nad 10 let), které už odrostly dětským hřištím a měly by tak alternativu k jiným sedavějším formám zábavy.

Detailní popis:

Lezecká stěna je herní prvek, který může mít různou podobu a rozměry – záleží na dostupné ploše a rozpočtu. Lezecká stěna může být cca 2,7 m vysoká a cca 10 m dlouhá, pod ní je dopadová plocha (kačírek o hloubce cca 30 cm). Konkrétní podoba by mohla vzejít z nabídek firem na realizaci. Odhad potřebné plochy je asi 50 m2 (10 x 5 m). Za nejvhodnější umístění považuji část hřiště ve Hřbitovní ulici, kde je velká volná travnatá plocha. Toto místo je dobře dostupné pro širokou veřejnost a bylo by součástí již oploceného dětského hřiště, jehož cílovou skupinou by se do budoucna měly stát právě starší děti.
Na tomto umístění nijak netrvám, lezecká stěna může být umístěna i kdekoliv jinde, pokud se najde vhodnější místo. Jako alternativa mě napadlo ještě hřiště v Hněvousicích, kde je velmi rozsáhlá nevyužitá travnatá plocha a nebo umístění vedle workoutového hřiště nad skateparkem (fotky všech lokací přikládám).

Odhadované náklady:

Náklady na realizaci lezecké stěny nepřekročí 500 000 Kč.

Odhad vychází z předběžného zjišťování ceny lezeckých stěn – realizace včetně dopravy, montáže, dopadové plochy.

Rozhovor

Rozhovor se Zuzanou Tomášovou na portálu Mnichovohradišťsko.cz – region pod lupou si můžete přečíst zde: https://mnichovohradistsko.cz/zuzana-tomasova-boulder-v-lidicke-ulici