Autor: Markéta Tomášová

Místo: Průchod mezi domem, v němž na Masarykově náměstí sídlí prodejna COOP a infocentrum a obchodem Farmářka z Ráje

Očekáváná cena:

Stav: nerealizovatelné (není realizovatelné do roku 2022)

Stručné shrnutí:

Tato „ulička“ je hojně využívanou spojnicí mezi náměstím a Poříčskou ulicí. Bohužel také velmi nevzhlednou spojnicí. Velmi bych se přimlouvala za zatraktivnění tohoto prostoru, které je dle mého názoru nehezkou vizitkou města, jehož náměstí se brzy díky rekonstrukci jistě vyloupne do krásy.

Zdůvodnění návrhu:

Touto uličkou chodím téměř každý den. Přivítala jsem výměnu nevzhledných plechových zprohýbaných větráků (či jak to nazvat) ze strany COOPu za o něco estetičtější kostky. Ty jsou však již bohužel počmárané chuligány. Navíc přitahují pozornost omladiny, která pojala místo za své působiště a dělá v okolí velký nepořádek odhazováním odpadků. Mám za to, že chceme-li působit na mládež, aby se ke svému okolí chovala ohleduplně, musí si o to dané prostředí „říct“. Bude-li daný prostor kultivovanější, nebude tolik přitahovat vandaly.

Detailní popis:

Osobně nemám konkrétní představu, jak by mělo dané místo vypadat. Zde bych dala na radu architekta či bych uvítala možnost nějakého brainstormingu, ze kterého by jistě vzešly zajímavé nápady. Možná by stačily jen detaily, zlikvidovat plevel v dlažbě, vyměnit staré osvětlení za nějaké modernější, které by souznělo s budoucí podobou náměstí, odstranit všechny ty kabely plazící se po zdech COOPu, možná nějaká květinová výzdoba zavěšená na zdech COOPu (stínomilná, která by však daný prostor oživila), umístění odpadkového koše, který by byl vhodnějším odkladištěm odpadků než okolí větráků či větráky samotné. Ideální by byla i nová, světlejší fasáda COOPu (ale to je jistě nad možnosti participativního rozpočtu).

Odhadované náklady:

Nemám představu.