Autor: Lucie Zikmundová

Místo: Dopravní hřiště

Očekáváná cena: 650 000 Kč

Stav: realizovatelné

Rozhovor s Lucií: https://mnichovohradistsko.cz/lucie-zikmundova-pumptrack

Stručné shrnutí:

Pumptrack je uměle vytvořená dráha pro jízdu na kole, koloběžce, skateboardu či kolečkových bruslích. Tento uzavřený okruh lze projíždět bez šlapání/odstrkování, neboť je tvořený vlnkami a zatáčkami, které umožňují udržovat a zvyšovat rychlost. Princip pumptracku spočívá v tom, že prostředek (kolo, skate) je poháněn setrvačností a jezdec mu v tom pomáhá pohybem těla a střídavým tlakem na něj – tomu se říká pumpování. Ráda bych někde v Mnichově Hradišti také jednu takovou dráhu měla.

Pro umístění modulového pumptracku byla nakonec zvolena plocha dopravního hřiště, protože je rovná a není celá využitá. Moduly lze v případě potřeby přemístit jinam.

Zdůvodnění návrhu:

Pro mě je nynější skatepark moc prudký a nemyslím si, že je vhodný pro každého. Na pumptrack můžou děti s koloběžkou klidně už od 3 let. Stejně tak si ji můžou vyzkoušet i dospělý třeba na kole. Myslím si, že má širší využití.

Detailní popis:

Druhů těchto drah je obrovské množství. Můžeme vybrat buď povrch z hlíny, štěrku nebo asfaltu. Nejvíc se mi ale líbila představa od pumptrack.eu. Ti mají dráhy vyrobené z modulů odolných vůči povětrnostním vlivům. Zrealizovali již více jak 400 sportovních objektů a jejich práce se mi líbí. Dokážu si představit něco podobného mít i u nás. Jaký má pumptrack přínos pro město? Veřejně prospěšná aktivita pro všechny věkový kategorie, ideální nácvik rovnováhy, naučí nás pracovat s těžištěm, je vhodný jak pro začátečníky, tak i pokročilé, dá se zde využít mnoho dopravních prostředků (kola, koloběžky, longboardy, surfskaty, …), podpora zdravého životního stylu, minimální náklady na údržbu, tuto zábavu si užijí opravdu všichni 😉

Odhadované náklady:

Vyhledala jsem si pár míst v ČR, kde stavěli pumptrackové dráhy. Cena se vyvíjela od typu povrchu a od firmy. Asfaltový pumptrack v Hostinném vyšel s firmou Dirts park na 1.414.368,- Kč.
Od stejné firmy vyšel asfaltový pumptrack v Trutnově na 1.065.618,- Kč. Zdroj: https://www.kralovedvorsko.cz/sport/cyklistika/nejen-mladi-cyklisti-se-v-regionu-dockali-letos-byly-otevreny-3-pumptracky.html.

Náklady na realizaci menšího modulového pumptracku nepřekročí 650 000 Kč.

Rozhovor

Rozhovor s Lucií Zikmundovou na portálu Mnichovohradišťsko.cz – region pod lupou si můžete přečíst zde: https://mnichovohradistsko.cz/lucie-zikmundova-pumptrack