Stručné shrnutí:

Navrhujeme vybudovat komunitní saunu a převlékárnu na pláži Na Kamínkách u Jizery. Vznikne místo odpočinku, relaxace, otužování a společně strávených chvil. Sauna bude otevřena všem zájemcům. Ať už to budou rodiny s dětmi, party přátel či skupinky nahodile sdružených milovníků vyhřívání a prudkého zchlazení.

Stavba pro cca 6 lidí bude v těsném kontaktu s Jizerou. Z důvodu nezbytné povodňové bdělosti bude na kolečkách, aby ji bylo možné v případě nebezpečí rychle přemístit. Půjde o drobný ale architektonicky hodnotný objekt, kterých na území města není mnoho.

Zdůvodnění návrhu:

Koupání v Jizeře na pláži Na Kamínkách má v Mnichově Hradišti tradici a především v létě je tato lokalita velmi žádaná. Celkově se toto místo pro veřejnost výrazně zlepšuje od roku 2016, kdy proběhlo plánování obnovy pláže. Už tehdy se objevil nápad na vznik říční sauny.  Postupně došlo k doplnění dřevěných objektů (pro odpočívající plavce a hrající si děti) od Ateliéru MáMA a inventář v podobě grilu a nových laviček a stolů.

Toto místo je ale aktivně využíváno pouze cca polovinu roku a druhou polovinu roku čeká na své navracející se návštěvníky. Využití by pomohl vznik komunitní sauny, která by, především v období od října do března, přilákala na toto místo zájemce o saunování a řeka Jizera by posloužila jako přírodní zdroj ochlazení. Díky přírodní sauně budou moci místní využívat Jizeru celý rok a zároveň umožní saunování celých rodin i skupin přátel.

Detailní popis:

Na břehu Jizery vznikne komunitní sauna navržená speciálně pro toto místo.

Sauně nesmí chybět několik důležitých prvků:

  • kontakt s řekou (využití Jizery jako místo pro ochlazení i krásný výhled);
  • možnost rychlého přemístění mimo povodňové nebezpečí (např. umístění sauny na přívěs)
  • prohřívárna, převlékárna s možností odložení věcí a odpočívárna s kapacitou pro min. 6 lidí
  • dobré tepelné vlastnosti, k přírodě šetrné a efektivní vytápění na dřevo;
  • jednoduchá pravidla, rezervační systém a adekvátní výše příspěvků na provoz;
  • jedinečný design a architektonická hodnota.

Do návrhu sauny chceme zapojit zkušené architekty a stavitele saun. V zimě by mohl proběhnout výběr architektonické kanceláře, která stavbu navrhne, případně i tvůrců, kteří zajistí její zhmotnění. Podle návrhu pořídíme saunu přímo pro pláž Na Kamínkách.

V průběhu roku bychom rádi s budoucími uživateli sauny udělali brigádu, kde pomůžeme např. upravit terén, posekat trávu, zpřístupnit řeku … a také se seznámit. Vznikne spolek, který nastaví provozní řád, výši příspěvků, rezervační systém ad. Zajistíme správce a údržbáře, pravidelný úklid a dřevo. První saunění bychom rádi stihli do podzimu 2022.

Odhadované náklady:

Podle předběžného „průzkumu trhu“ víme, že můžeme kvalitní, zajímavou a na míru šitou komunitní saunu vč. architektonického návrhu pořídit za cca 450 000 Kč.

Provozní náklady (topení, úklid a údržba) v řádu cca 30 000 Kč/rok předpokládáme hradit z příspěvků od uživatelů sauny. Na větší opravy, revize a případnou přepravu během povodní bychom rádi získali provozní dotaci města.

Ke snížení nákladů pomůže především zapojení dobrovolníků do stavby, realizace a údržby.

Rozhovor

Rozhovor s Lenkou a Alešem na portálu Mnichovohradišťsko.cz – region pod lupou si můžete přečíst zde: https://mnichovohradistsko.cz/lenka-zikmundova-ales-dittrich-komunitni-sauna-na-kaminkach